جوملا چیست؟

مقدمه: در ابتدای امر باید بگوییم زبان پایه هر وب سایتی HTML و CSS می باشد (توضیحات مفصل در قسمت مربوطه موجود است) . بنابراین هر کسی دانش HTML و CSS را داشته باشد به راحتی میتواند صفحه مورد نظر خود را به زبانی بنویسد که مرورگر متوجه شده و آن را نمایش دهد. به این نوع طراحی، طراحی استاتیک صفحات وب می گویند.
مشکل از جایی شروع شد که به ازای هر صفحه وب که نیاز بود، باید آن صفحه دستی ساخته شده و اگر طراحی استاتیک نبود، مسلما سایتهایی مثل سایتهای خبری با چندین هزار صفحه که باید دسته بندی و آرشیو و مدیریت شوند،نمی توانستند وجود داشته باشند.
همان گونه از اسم داینامیک مشخص است، در طراحی داینامیک، نرم افزارها با زبان برنامه نویسی به کمک بشریت! آمدند تا یک قاعده و نظمی در کدنویسی وجود داشته باشد و زحمت بارها و بارها نوشته شدن از میان برداشته شده، و از یک نرم افزارهای مدیریت محتوا یا همان CMS برای طراحی و مدیریت محتوا بتوان استفاده کرد.

جوملا چیست ؟
جموملا یک نرم افزار مدیریت محتوای متن باز و رایگان است که تحت اجازه نامه GNU/GPL منتشر می شود. جوملا به زبان PHP نوشته شده و از یک فریمورک مبتنی بر MVC بهره می گیرد و برای ذخیره سازی داده ها از پایگاه داده MySQL استفاده می کند.
البته نرم افزارهای مدیریت محتوای دیگری نیز وجود دارد که میتوان به  وردپرس Wordpress و دروپال Drupal نیز اشاره کرد. هسته وردپرس و دروپال برای سئو بینظیر است و در آینده ای نه چندان دور، آموزش آنها را نیز در وبسایت خواهیم گذاشت.
فقط یکی از نکاتی که باید به آن اشاره شود این است که برای جوملا پلاگین و ماژول و کامپوننت رایگان بسیار زیادی وجود دارد و این مشخصه باعث صرفه جویی در زمان می شود و دیگر نیازی به نوشتن کد php نیز نیست ولی در برخی پروژه های خاص امر کدنویسی php ناگزیر است بنابراین یا باید خودتان این زبان شیرین را یاد بگیرید یا از کسانی که php را مسلط و با نوشتن افزونه در جوملا آشنایی کافی دارند کمک بگیرید.

گروه مهندسی فناوری اطلاعات نیرا آموزش جوملا و HTML,CSS , Framework Warp را در سه سطح مقدماتی - متوسط - پیشرفته با ساعتها تلاش بی وقفه آماده کرده است تا شما عزیزانی که به طراحی سایت علاقه مند هستید و مایلید که زندگی کاری خود را در مسیری بگذرانید که فوق العاده شیرین و جذاب است، آموزشها را اصولی یاد گرفته و با تمرین و تمرین و تمرین و انجام پروژه های متعدد به تسلط برسید.