سئو چیست؟

سئو یا SEO کوتاه شده‌ی عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو است.

یکی از اهداف اصلی دارندگان سایت، افزایش تعداد بازدید ورودی از موتورهای جستجو است. راه دستیابی به این هدف، داشتن مطالبی با کیفیت خوب و همچنین رعایت اصول بهینه‌سازی موتورهای جستجو است.

سئو به دو روش انجام می‌شود. راه نخست، روش‌های علمی و فنی است و راه دوم، روش‌های همراه تقلب است. موتورهای جستجو، یک نرم‌افزار هستند که برای تشخیص کیفیت و رتبه‌بندی سایت‌ها از قوانین نوشته شده توسط سازندگان خود پیروی می‌کنند.

سازندگان موتورهای جستجو، دستورالعمل‌هایی برای بهینه‌سازی علمی سایت‌ها در اختیار سازندگان سایت قرار می‌دهند.

هرچند سازندگان موتور جستجو تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا بهترین الگوریتم‌ها را برای شناسایی سایت‌ها و مطالب با کیفیت پیاده‌سازی کنند و از طرف دیگر، این الگوریتم‌ها را مخفی نگهدارند تا امکان سوء استفاده و تقلب به حداقل برسد، با این حال برخی از روش‌ها و الگوریتم‌های استفاده شده، با تجربه یا آزمون و خطا به دست طراحان سایت و مجریان سئو شناسایی شده‌اند.

استفاده‌ی غیرعلمی از این روش‌های شناسایی شده و پیدا کردن روش‌هایی برای فریب دادن موتورهای جستجو روز به روز سخت‌تر از قبل می‌شود و هرچند ممکن است در کوتاه مدت یا میان‌مدت، نتیجه‌ی خوبی به دنبال داشته باشند. ولی دیر یا زود ممکن است سایت‌های متقلب، توسط موتورهای جستجو شناسایی و مورد جریمه یا حتی حذف قرار بگیرند.

بنابراین استفاده از روش‌های علمی، هرچند مستلزم صرف زمان و هزینه‌ی بیشتری هستند ولی رسیدن به نتیجه‌ی قابل قبول و پایدار را تضمین می‌کند.

مهم‌ترین اصل در دستیابی به سئوی خوب، داشتن محتوایی با کیفیت و دست اول است. موتورهای جستجو امروزه بسیار پیشرفت کرده‌اند و به سادگی می‌توانند مقالات بی‌کیفیت، کپی شده و با هدف فریب را شناسایی کنند.

سئوی علمی شامل روش‌های زیادی است که انجام تمام آن‌ها در کنار یکدیگر می‌تواند سبب دستیابی صاحبان سایت‌ها به بازدید بیشتر و پیآمدهای آن شوند.

برخی از این عوامل عبارتند از: سرعت بارگزاری سایت، حجم سایت، تعیین مخاطب و زبان سایت، بالا بودن کیفیت مطالب، استفاده‌ی بهینه از تصاویر و فایل‌های چند رسانه‌ای، سازگاری سایت با دستگاه‌های قابل حمل و موبایل( طراحی سایت واکنش‌گرا یا Responsive )، وزن مناسب کلمات کلیدی، انتخاب صحیح عنوان و توضیحات مطالب، پیوندهای ورودی و خروجی مطالب و موارد بسیار دیگر.

بخش مهمی از سئو رعایت نکات فنی و علمی است که جز توسط متخصصین طراحی سایت امکان‌پذیر نیست. عواملی مثل سرعت، رعایت اصول نشان‌گذاری و معنی‌بخش به محتوا و تعریف نگارش‌های موبایل و نگارش‌های جایگزین برای زبان‌ها یا مخاطبین خاص، جز توسط طراحان و برنامه‌نویسان خبره‌ی سایت ممکن نیست.

یک سایت که از ابتدا با کیفیت و دقت خوب توسعه پیدا کند، بدون تلاش و هزینه‌ی خاصی جز در مورد تولید محتوای خوب می‌تواند بهترین نتایج سئو را به دست آورد.

سئو و برنامه نویسی و طراحی سایت فرآیندی علمی و فنی است. هر چه تجربه و مهارت ایجادکنندگان و عاملان بیشتر باشد، نتیجه‌ی نهایی مسیر آسان‌تری برای دستیابی به هدف ایجاد خواهد کرد.

با گذشت زمان روز به روز بر تعداد مخاطبان موبایلی وبسایت‌ها افزوده می‌شود. موتور جستجوی Google توانایی دارد سایت‌ها را در محیطی واقعی به صورت کامل شبیه‌سازی و اجرا کند. در این شبیه‌سازی موارد بسیاری از جمله سازگاری با دستگاه‌های موبایل و تبلت و همچنین شیوه‌ی اجرای اسکریپت‌های سمت مشتری( Javascript ) مورد بررسی قرار می‌گیرد. بنابراین رعایت اصول طراحی سایت واکنش‌گرا برای دستیابی به سئوی خوب از الزامات هر سایت خوب است. ایجاد سایتی سازگار با موبایل ممکن است به دو شیوه به انجام برسد. شیوه‌ی نخست برای سایت‌هایی با بازدید کم و متوسط به انجام می‌رسد. در این شیوه، از طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا استفاده می‌شود. در طراحی واکنش‌گرا، محتوای سایت بر اساس عرض و محیط اجرا، تغییر شکل می‌دهد. این تغییر شکل می‌تواند شامل جابجایی عناصر، حذف، تغییر اندازه یا جایگزینی باشد. روش دوم که برای سایت‌های پربازدید و حرفه‌ای تر مناسب است، ایجاد نگارش مجزا و مختص موبایل است. سایت‌های بزرگی مثل فیسبوک از این شیوه استفاده می‌کنند. مزایا این روش، استفاده از پهنای باند کمتر و ارائه‌ی نسخه‌ای از سایت است که برای اجرا در موبایل کیفیت و عملکرد بهتری دارد.

انجام هر دو روش فوق به پیش‌بینی و طراحی خاص نیازمند است و انجام با کیفیت آن جز توسط مجریان خبره امکان‌پذیر نیست.

بنابراین بهتر است پیش‌بینی‌های سئو همزمان با برنامه‌ریزی و طراحی سایت به انجام برسد. همچنین انتخاب مجریان با تجربه و با دانش و مهارت بالا ابزاری است که می‌تواند رسیدن به سئوی خوب و پایدار را تضمین کند.

خواندن 2192 دفعه

نظر شما چیست ؟